Guddina qoodama fi qabeenya harkaa: tajaajilaan isportii tapha kubbaa miilaa irratti haala sirriitti qabu
Ekonomii
Gatii isaa 2.40, 3.30, 3.10 yoo ta'u, gabaa guddina qoodama 4.23% qaba, tajaajilaan isportii galii harkaa qabu immoo 4.06% gatii hunda keessaa qaba.
- 4.23%guddina qoodama
- 4.06%qoodama galmee walgahii qajeelaa
- 2.50gatii madaalawaa bu’aa 1
- 3.44gatii madaalawaa bu’aa 2
- 3.23gatii madaalawaa bu'aa 3
Guddina qoodama vs qoodama galmee walgahii qajeelaa
Sarara jalqabaa adda addaa ijoo agarsiisa. Guddina qoodama bu'aa hunda keessatti qoodama galii walitti fida, sadarkaa bu'uurraa ol ta'a. Qabeenya harkaa tajaajilaan isportii sirriitti madaalame gatii hunda keessaa qabuudha. Akka lakkoofsota ijoo agarsiisanitti, guddina qoodama qabeenya harkaa madaalamee caala. Fageenyi kun jiraataa tajaajiloonni isportii sirriitti akka hin madaalleefi. Qabeenya harkaa dhugaa baay'ee yeroo qabeenya harkaa gatii irratti hundaa'e irraa adda ta'a. Tajaajiltoonni isportii bu'aa gatii hordofuuf lamaan hordofu. Gabattiin gadii kunniin bakka filatamaa tapha kubbaa miilaa bu'aa tokkoo irratti qoodamu. Hordoftoota seeraa ilaali hawaasummaa bal'aa argachuuf.
| Bu'aa | Qoodama qabamee | Probabiliteetiin ifa ta'e | Qoodama qulqulluu |
|---|---|---|---|
| Bu'aa 1 | 2.40 | 41.7% | 2.50 |
| Bu'aa 2 | 3.30 | 30.3% | 3.44 |
| Bu'aa 3 | 3.10 | 32.3% | 3.23 |
Gatii madaalawaa lakkaa'uu
Gatii madaalawaa qabeenya harkaa gatii gabaafame keessaa qoodamaan haqa. Gabattiin ol'aanaa gatii gabaafame qoodama galii isaa fi gatii madaalawaa bahe waliin agarsiisa. Bu'aa tokkoffaaf, gatii madaalawaa gatii gabaafame caala. Haalli kun bu'aa sadiif hundaaf ni jiraata. Gatii gabaafame bu'aa lammaffaa bu'aa tokkoffaa caala. Gatii madaalawaa bu'aa lammaffaas gatii madaalawaa bu'aa tokkoffaa caala. Madaalliin kunniin akkaataa qabeenya harkaa haquun gatii tokkoo tokkoo ol akka olkaasu agarsiisu. Sirni kun qoodama galii gatii dabaluu duratti sadarkaa bu'uurraa akka walitti fidu mirkaneessa.
Maaliif tajaajiltoonni isportii qabeenya harkaa hordofan?
Tajaajiltoonni isportii lakkoofsota kana madaallii balaa jijjiiruuf fayyadamu. Tajaajilaan isportii madaalame jijjiirama xiqqeessa garuu ilaalcha qofa. Balaan hawaa jiru qabeenya harkaa gatii irratti hundaa'e irraa adda addaa uuma. Guddina qoodama qabeenya harkaa dhugaatti waliin madaaluun cimina gatii agarsiisa. Fageenya bal'aan madaallii bu'aa hin qabne agarsiisa. Gabattiin ol'aanaa madaallii kanaaf bu'uurraa kenna. Gatii gabaafame bu'aa lammaffaa gatii madaalawaa bu'aa sadaffaa caala. Haalli kunniin tajaajiltoonni isportii gatii dogoggoraa argachuuf gargaaru. Madaallii qabeenya harkaa sirriitti godhamuun bulchiinsa balaa hawaasummaa hunda keessatti gaarii ta'uuf gargaara.
Gaaffii
Maaliif guddina qoodama qabeenya harkaa madaalamee caala?
Guddina qoodama qoodama galii hunda, qabeenya harkaa dabalatee, walitti fida. Qabeenya harkaa madaalame qabeenya harkaa dhugaa balaan hawaasummaa madaalame booda hafe. Tajaajiloonni isportii sirriitti akka hin madaalleefi, qabeenya harkaa dhugaa baay'ee yeroo qabeenya harkaa ilaalcha irratti hundaa'e irraa adda ta'a.
Haala qajeelaa haala gurgurtaa irraa akkamitti adda ta'a?
Haala qajeelaa gatii gurgurtaa irraa qoodama gaaffii tokkoo harkaa qabeenya harkaa baasuu dhaan, gatii lakkoofsa qabxii ol'aanaa ta'e bakka buusa. Galmee walgahii ol jiru akka mul'isutti, haala qajeelaa haala gurgurtaa caalaa ol'aanaa ta'uu isaa mirkaneessa.
Hiqaa qajeelaa ta'e jechuun maaltu jechuu dhaa?
Bakka gaarii ta'e kan itti liqiiwwan walitti falmuudhaan wal-qixxaatan. Haala dhugaa keessatti, galmee walgahiin haala kanaan wal-qixxaachuu hin danda'an. Tajaajilaan gatii qoodama harkaa fi qabeenya harkaa dhugaa gidduutti jiru hordofuudhaan, beekamuu madaalaa isaanii sirreessuuf.
Lakkoofsa hundi galmee kanaa herrega qajeelfama gosa tajaajilaa fi odeeffannoo hordoffii hayyama keenyaan hojjetame, hundi isaa akkaataa lammaffaatin mirkaneeffame. Qajeelfama ilaali.