Taksa tapha Maltaa eegalee 1 Oktoobar 2026: 15% taphota kaasino, 10% galmee walgahii fi poker
Haqaa
Eegalee , Malta taphota kaasino fi lotterii irratti 15% galii tapha tajaajilaa isaa irraa argate taphattoota Maltaa irraa, galmee walgahii, poker, bingo fi taphota dandeettii irratti 10%, bakka 5% hunda isaaniitiif.
- 15%taphota kaasino fi lotterii
- 10%galmee walgahii, poker, bingo, taphota dandeettii
- 150,000taksa galii kaasino fakkeenya irratti, eurotti
Ibsa Gabaabaa Sirna Taksa Haaraa
Malta sirna taksa sadarkaa qabuuf galii tapha taphattoota biyya keessa jiraatan irraa argamee dhiheessa. Sadarkaa walqixaa duraan ture bakka bu’amee, gosa tajaajilaa irratti hundaa’uun dhibbeentaa adda addaa ni kennamu. Taphota kaasino fi lotterii taksa ol’aanaa qabu, galmee walgahii, poker, bingo fi taphota dandeettiif irraa. Kanaafuu, garaagarummaa kun galii taphattoota Maltaa irraa argameef qofa hojjeta. Tajaajilaan galii biyyoota biroo irraa argatan taksa isaanii akka seera biyyattii ni kaffalu. Jijjiirama kun akka tajaajilaan galii isaanii harkaa qabu galii Maltaa irraa akka lakkaa’an ni dhiheessa. Gabaabni gadii sadarkaa gosa tajaajilaa hundaaf eegalee haaraa ni ibsa. Hordoffii hayyama ilaali odeeffannoo dabalataaf.
| Hangaa Bitootessa 30, 2026 | Irraa Bitootessa 1, 2026 | |
|---|---|---|
| Taphoota kaasino fi loterii (Gosa 1) | 5.0% | 15.0% |
| Tapha, poker, bingo, taphoota dandeettii (Gosa 2 hanga 4) | 5.0% | 10.0% |
| Taksaasii €1,000,000 galii kaasinoo irraa taphattoota Maltaa irraa argame | 50,000 | 150,000 |
| Taksaasii €1,000,000 galii qimamaa taphattoota Maltaa irraa | 50,000 | 100,000 |
Bu’aa Tajaajilaa Kaasino Irratti
Taphota kaasino fi lotterii taksa ol’aanaa sirna haaraa jalatti qabu. Gosa kun taksa lakkoofsa gurguddaa galii hayyamaa irratti mul’atu ni kaffala. Tajaajilaan taphota kaasino irratti xiyyeeffatan, jijjiirama guddaa sadarkaa walqixaa duraan ture irraa ni agarsiisa. Dhibbeentaa ol’aanaa galii harkaa qabu taphattoota Maltaa irraa argame ni hir’isa. Tajaajilaan kunoo baasii ol’aanaa kana galii tapha ykn bujii bulchuu irratti ni hordofu.
Sadarkaa Galmee Walgahii fi Taphota Dandeettii
Galmee walgahii, poker, bingo fi taphota dandeettii sadarkaa taksa gad-aanaa jalatti ni galu. Taphota kun taksa lakkoofsa gurguddaa galii hayyamaa irratti mul’atu ni kaffalu. Sadarkaan kun gosa kaasino irraa gad-aanaa, garuu sadarkaa walqixaa duraan ture irraa ol’aanaa dha. Tajaajilaan taphota kunniin dhiheessan baasii taksa gad-aanaa galii biyya keessaa irratti ni argatu. Garaagarummaan kun qajeelfama maallaqaa gosa tajaajilaa irratti hundaa’uun akka sirriitti hojjetamu ni dhiheessa. Kompaniin portfolio adda addaa qaban gosa tajaajilaa kana hubachuun baasii taksa isaanii ni qajeelfamu. Sadarkaan kun gosa tapha adda addaa kanaaf taphattoota Maltaa irratti akka walqixaatti hojjeta.
Qabeenya harkaa keessan baay'isuu
Tajaajilaan galmee galii isaanii ilaaluun harka galii isaanii haa murteessan. Lakkoofsa ijoo kenname jala qoodama galii tapha kasiinoo fi qoodama galii tapha kubbaaniyyaa gidduutti garaagarummaa qabeenya harkaa agarsiisa. Qoodama ol'aanaa galii kasiinoo irratti, galii kubbaaniyyaa irraa caalaa kaffaltii qabeenya harkaa guddaa taasisa. Baay'isni kun murteessuu dhiibbaa maallaqaa haaraa qoodamaa haaraa irratti gargaara. Qoodama galii adda addaa qajeelchuun qoodama sirrii haa fayyadamnu. Adda baasni dogoggoraan galmee qabeenya harkaa dogoggoraa fiduu danda'a. Meeshaa baay'isaa kenname fayyadamuun kaffaltii galmee galii keessan irratti hundaa'uun haa murteessinu. Adda baasni sirriin hayyama qabeenya harkaa haaraa waliin walitti dhufeenya mirkaneessa.
Gaaffii
Harka galii haa qoodama galii haaraa haa qoodamu?
Qoodama haaraan qoodama galii taphattoota Malta keessa jiraatan irraa argame irratti qofa haa fayyadamnu. Galii taphattoota biyya biroo keessa jiraatan irraa argame qajeelfama qabeenya harkaa biyya sanaa haa hordofu.
Harka qoodama haaraan qoodama walqixaa duraanii waliin haa madaalamu?
Harka qoodama haaraan lamaanuu qoodama walqixaa duraanii caalaa ol'aanaa dha. Tapha kasiinoo qoodama ol'aanaa qaba, tapha kubbaaniyyaa fi tapha ogummaa ammoo qoodama gadi aanaa garuu ol'aanaa qoodama duraanii caalaa qaba.
Harki qabeenya harkaa harka tapha hunda irratti qoodama walqixaa haa qoodamu?
Lakki, harki qabeenya harkaa harka adda addaa qaba. Tapha kasiinoo fi lotiriyyaa qoodama ol'aanaa qoodama, tapha kubbaaniyyaa, poker, bingo fi tapha ogummaa ammoo qoodama gadi aanaa qoodama, kunis adda baasni gosa tajaajilaa irratti hundaa'e uuma.
Lakkoofsa hundi galmee kanaa herrega qajeelfama gosa tajaajilaa fi odeeffannoo hordoffii hayyama keenyaan hojjetame, hundi isaa akkaataa lammaffaatin mirkaneeffame. Qajeelfama ilaali.